Before Header
After Navigation

जिल्ला अस्पताल डोटीमा अक्सिजन प्लान्टको उद्घाटन

डाइलासिस मेसिन पनि छिट्टै जडान हुन्छ : राज्यमन्त्री रैकाल

डोटी : जिल्ला अस्पताल डोटीमा अक्सिजन प्लान्टको उद्घाटन गरिएको छ । सोमबार सुदूर पश्चिम प्रदेश सरकारका सामाजिक विकास राज्यमन्त्री टेक बहादुर रैकाले एक कार्यक्रमका बिच अक्सिजन प्लान्टको उद्घाटन गर्नुभएको हो ।

गत वर्ष सुदूर पश्चिम प्रदेश सरकारको सामाजिक विकास मन्त्रालयले अक्सिजन प्लान्ट स्थापनाका लागि रु ८० लाख डोटी अस्पतालको लागि छुट्टाएको थियो । कोरोना भाइरसको दोस्रो लहर सुरु भएपछि बिरामीको चाप बढेसँगै उपचारमा सहज पुगोस् भनेर छुट्टाइएको रकममा टेन्डर प्रक्रियाबाट ६५ लाखमा अस्पतालमा प्लान्टको स्थापना गरिएको हो । अक्सिजन प्लान्टको स्थापना भएसँगै अस्पतालमै अक्सिजन उत्पादन हुने भएको छ ।

Sagan sahari bhawan nirman aayojana

२४ घण्टामा १४ किलोका दश ओटा सिलिन्डर भर्न सक्ने क्षमता उक्त प्लान्टको रहेको डोटी जिल्ला अस्पतालका सूचना अधिकारी अमर सिंह भाट बताए । लगत्तै अस्पतालका २५ बेडहरूमा डाइरेक्ट अक्सिजन सप्लाई गरिने उनले बताए ।

अक्सिजन अभावका कारण महामारीको रूपमा फैलिएको कोरोनाका कारण कैयौँले ज्यान गुमाएका थिए । आउने दिनमा कोरोना जस्ता घातक रोगको प्रकोप देखिएमा बिरामीको उपचारमा सहजता हुने अपेक्षा गरिएको छ । जिल्लामै अक्सिजन प्लान्ट सञ्चालनमा आउनु खुसीको कुरा भएको स्थानीय अमर बहादुर साउँदले बताए । “कोरोना महामारीको बेला नै अक्सिजन प्लान्टको स्थापना गर्नु पर्ने थियो, साउदले भने, ढिलै भए पनि राम्रो कार्यको सुरुवात भएको छ, यो खुसीको कुरा हो । प्लान्टबाट नियमित अक्सिजन उत्पादन होस् ।”

अस्पतालले धनगढी, नेपालगन्ज लगायतका ठाउँमा गएर अक्सिजन खरिद गर्नुपर्ने बाद्देयता हटेको छ । जसका कारण अस्पतालले खरिद देखि लिएर ढुवानी सम्मको अक्सिजन मा गर्दै आएको खर्चमा समेत बचत भएको जिल्ला अस्पताल डोटीका निमित्त मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ट नीराजन श्रेष्ठले बताए । “अस्पतालले अक्सिजन सिलिन्डर खरिद गर्न धनगढी, नेपालगन्ज लगायतका ठाउँमा जानु पर्थ्यो त्यहाँ लामो समय पालोमा बस्नु पर्ने बाध्यता थियो, निमित्त मेसु श्रेष्ठले भने, अब नत पालो मा नै बस्नु पर्ने छ नत धेरै रकम नै तिर्नु पर्छ, हामीलाई सहज हुने भयो ।”

अस्पतालले ७ सय देखी लिएर एक हजार सम्म रुपैयाँका दरले सिलिन्डर खरिद गर्ने गर्दथ्यो । खरिद गरिसकेपछि पनि ढुवानी गर्दा त्यतिकै खर्च लाग्ने गर्दथ्यो ।

अक्सिजन प्लान्टको उद्घाटन गदै सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारका सामाजिक विकास राज्यमन्त्री टेक बहादुर रैकाले डोटी, अछाम र बाजुरा जिल्लालाई पायक पर्ने गरी जिल्ला अस्पताल डोटीमा डाईलासिस मेसिन पनि छिट्टै जडान गरिने बताए । “सुदूरपश्चिमका डडेलधुरा अस्पताल लगायत तराईका केही अस्पतालमा डाईलासिस मेसिन जडान गरिँदै छ डोटी जिल्ला अस्पतालमा पनि किन नगर्ने भनेर मैले योजनामा राखेको छु, राज्यमन्त्री रैकाले भने, रगत फिल्टर गर्ने मेसिन अलि खर्चिलो हुने रहेछ सकेसम्म मेसिन जडानको काम यही वर्षभित्र सुरु हुने छ ।”

अति विपन्न तथा सामान्य वर्गका सेवाग्राही अस्पतालमा सेवा लिन आउने भएकाले उनीहरूको सहजताको लागि अस्पताल व्यवस्थापन समिति लागि परेको जिल्ला अस्पताल डोटी व्यवस्थापन समिति अध्यक्ष धन बहादुर नेपाली बताए । जिल्ला अस्पतालमा एउटा एम्बुलेन्स र शव वाहनको लागि पनि आफू प्रयासरत रहेको उनले बताए । “यति मात्रै होइन इन्डोस्कोपी मेसिन जडान गर्ने भनेर म प्रदेश र सघ सरकारसँग समन्वय गरिरहेको छु अध्यक्ष नेपालीले भने, यसको लागि दुई तिन दिनका भित्रै म काठमाण्डौ जाँदै छु ।”

Shaileshwori
Loading...