Before Header
After Navigation

हिंसामुक्त समाज बनाउन घरबाट सुरुवात

Sagan sahari bhawan nirman aayojana

गणेश मौनी
मंशिर १७, डोटी
हिंसामुक्त समाज बनाउन सबैले आ–आफ्नो घरबाट सुरुवात गर्नुपर्ने एक कार्यक्रमका सहभागिहरुले जोड दिएका छन् ।
दिपायल सिलगढी नगरपालिका र शिक्षाका लागि राष्ट्रिय अभियानको समन्वय तथा सामुदायीक बिकास केन्द्र डोटीले शुक्रबार दिपायलमा आयोजना गरेको लैङ्गिक हिंसा विरुद्धको १६ दिने अभियान अन्र्तगत अन्र्तक्रिया कार्यक्रमका सहभागिहरुले उक्त कुरामा जोड दिएका हुन् ।
कार्यक्रममा बोल्दै सायल गाउँपालिका ३ की भावना शाहले हाम्रो समाजमा रहेका विभिन्न प्रकारका हिंसाहरु अन्त्य गर्नको लागि हामीले आफ्नो घरबाट सुरुवात गर्नुपर्छ, हाम्रो घरपरिवार, टोल, छरछीमेक, समुदायमा त कुनै प्रकारका हिंसा भईरहेका छैनन् घरबाट सुरुवात गरे हिंसा अन्य गर्न सकिने बताईन् ।
उनि मात्र होईनन् कार्यक्रमा सहभागि दिपायल सिलगढी नगरपालिका वडा नम्बबर ९ की सोनी चौधरी ले मदिराका कारण हिंसा हुने गरेको बताईन् । पुरुष मानिसले मदिरा सेवन गर्छन घरमा आउने अनी श्रीमतीलाई कुटपीट गर्ने कारणले पनि घरेलु हिंसा बढ्ने गरेको बताईन् । मदिरा बिक्रीबितरण तथा सेवनमा स्थानीय प्रशासन र सरकारले चासो दिनुपर्ने समेत सोनीले बताईन् ।
कार्यक्रममा अधिकांश सहभागिहरुले समुदायमा रहेका विभिन्न प्रकारका हिंसाहरु अन्त्य गर्नका लागि समुदायमा सचेतनामुलक कार्यक्रमहरु संचालन गर्न आवश्यक रहेको बताए ।
गाउँघरमा लैङ्गिक हिंसाका घटनाहरु हुने गरेपनि बाहीर आउन नसकेको दिपायल सिलगढी नगरपालिका महिला बालबालिका तथा जेष्ठ नागरिक शाखाका प्रमुख सानुमायाँ लिम्बुले बताईन् । उनले भनिन् समुदायमा विभिन्न प्रकृतिका हिंसा बाल बिबाह, बहुबीबाह, लैङ्गिक विभेद, श्रीमान श्रीमती बिचको झगडा, सासु बुहारी बिचको झगडा हुने गरेपनि बाहीर आउदैनन् त्यसैले कसैले पनि हिंसा सहेर बस्नु हुदैन ।
डोटी जिल्लालाई हिंसा मुक्त जिल्ला बनाउन हिंसालाई घरघरबाट मुक्त गर्नुका साथै यस विषयमा सबै निकाए एक भएर लाग्नु पर्ने समेत शाखा प्रमुख लिम्बुले बताईन् ।
लैङ्गिक हिंसाको सवालमा पिडा दिने मान्छे, सहेर बस्ने र हिंसाको बारेमा बुझीसकेपछी बाहिर नल्याउने मानिस नै अपराधी मानिने शिक्षाका लागि राष्ट्रिय अभियानका सुदुरपश्चिम अध्यक्ष हेमराज जोशीले बताए । उनले भने लैङ्गिक हिंसा सामान्य अवस्थामा हामीले बोल्दा, हाम्रो आचारण बानी ब्यहोरा, प्रस्तुतीमा पनि हुन्छ त्यसैले लैङ्गिक हिंसा अन्त्य गर्न घरपरिवार बाट सुरुवात गर्नुपर्ने बताए ।
सामुदायीक बिकास केन्द्र डोटीका अध्यक्ष समेत रहेका जोशिले लैङ्गिक हिंसा न्यूनिकरणको अभियानलाई सामुदायीक बिकास केन्द्रले पनि समुदायस्तरमा विभिन्न समेतनामुलक कार्यक्रम गरिरहेको समेत बताए ।
लैङ्गिक हिंसा न्यूनिकरणमा सहयोग पुग्नुका साथै जिल्लाको अवस्थाको बारेमा जानकारी होस भन्ने हेतुले अन्र्तक्रिया कार्यक्रमको आयोजना गरेको शिक्षाका लागि राष्ट्रिय अभियान डोटीका अध्यक्ष तिर्थराज पन्तले बताए ।
अन्र्तक्रिया कार्यक्रममा दिपायल सिलगढी नगरपालिका, विभिन्न संघ संस्था, पत्रकार, सरोकारवाला लगाएत डोटी जिल्लाका पाँच वटा स्थानीय तहका महिलाहरुको सहभागिता रहेको थियो ।

Shaileshwori
Loading...