डोटीको भाइरल पुल जहाँ दैनिक हजारौँ जना घुम्न आउँछन्

785
Shaileshwori
गणेश मौनी 
मङ्सिर १८, डोटी 
डोटीको दिपायल सिलगढी नगरपालिका वडा नम्बर २ र ५ मा रहेको द्धारीखोला माथि निमार्ण भएको दुदेश्वरी कोटभैरब झोलुङ्गे पुल पछिल्लो समयमा भाइरल पुलको नामले चर्चित बनेको छ । ७० मिटर उचाइ २ सय मिटर लामो उक्त पुल अहिले भाइरल पुलको नामले चर्चित हुनुका साथै डोटी लगायत छिमेकी जिल्लाका आम नागरिकको सामाजिक सञ्जाल फेसबुक, युटुब, टुईटर, स्टाग्राममा जताततै भेटिने गरिदा आन्तरिक पर्यटकलाई लोभ्याउने गरेको छ । जहाँ दैनिक हजारौँको सङ्ख्यामा घुम्न आउने गरेका छन् ।
नगरपालिकाले पर्यटकीय क्षेत्रहरूको प्रवर्धन गर्ने उद्देश्यले निमार्ण गरेको झोलुङ्गे पुलमा अहिले दैनिक सयौँको सङ्ख्यामा पुलमा घुमघाम गरी आनन्द लिने गरेको दिपायल सिलगढी नगरपालिकाका निमित्त प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत शङ्कर सूचिकारले बताए । उनले भने दुदेश्वरी र कोटभैरब प्रमुख दुई पर्यटकीय क्षेत्र जोडेर झोलुङ्गे पुल निमार्ण गरिदा आन्तरिक पर्यटक बढ्नुका साथै पर्यटन पर्वद्धनमा सहयोग पुगेको बताए । पुल सम्म पुग्ने बाटो, नजिकका धार्मिक स्थल र अन्य कुरा व्यवस्थापनमा नगरपालिकाले योजना बर्नाइरहेको समेत निमित्त प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतले बताए ।
दुई वटा अग्ला डाडाँहरु जोडेर बनेको झोलुङ्गे पुल पर्यटकीय हिसाबले एकदमै सम्भावना युक्त बनेको छ त्यहाँ दैनिक सयौँको सङ्ख्यामा आन्तरिक पर्यटक आउने गरेकोले नगरपालिकाले ब्यववस्थापनको पाटोमा ध्यान दिनुपर्ने सुदूरपश्चिम होटेल व्यवसाय महासङ्घका अध्यक्ष दीपक खड्काले बताए ।
उनले भने दुदेश्वरी र कोटभैरब दुवै धार्मिक स्थल जोडिएका छन् उक्त क्षेत्रमा सहज र सुरक्षित रूपमा जानको लागि नगरपालिकाले तलबाट माथि सम्म रेलिङको व्यवस्था पुलमा कति जना सम्म जान मिल्छ, अन्य शौचालयको व्यवस्थापनमा पनि ध्यान दिनुपर्ने बताए । दुवै क्षेत्र जोडिएका धार्मिक एवं ऐतिहासिक स्थलहरूको संरक्षण गर्नुपर्ने समेत सुझाव दिएका थिए ।
दुदेश्वरी र कोटभैरब दुवै पर्यटकीय एवं धार्मिक स्थलको नाम भएकोले पनि मानिसहरू दुवै ठाउँमा दर्शन गर्नुका साथै उच्च स्थानबाट दृश्यावलोकन गर्नको लागि पनि पछिल्लो समयमा भाइरल पुल हेर्न, टिकटक, भिडियो बनाउन फोटोहरू लिनको लागि डोटी लगायत अन्य छिमेकी जिल्लाबाट आन्तरिक पर्यटकहरूको भिड लाग्ने गरेको देखिन्छ ।
दुदेश्वरी कोटभैरब जोड्ने झोलुङ्गे पुल २०७८ साल असारमा सम्झौता भई बिचमा एक पटक म्याद थप भई २०७९ साल असोज महिनामा ९६ लाख ३९ हजार ७ सय ५८ लागतमा देव भूमि कस्टक्सन निमार्ण सेवाले निमार्ण गरेको नगरपालिकाले जनाएको छ । डोटीको जिल्ला सदरमुकाम सिलगढी र साबिकको क्षेत्रीय सदरमुकाम रहेको दिपायलमा काम विशेषले आउने जो कोही पनि भाइरल पुलमा नपुगेर फर्केका हुँदैनन् । सडक छेउबाट पुल सम्म पुग्न करिब १० मिनेट पैदल यात्रा गर्नुपर्ने हुन्छ ।
Sujang New
Leave A Reply

Your email address will not be published.